مایکروویو و دستور پخت چند نوع غذا با آن


امروزه براي پخت غذا از روش‌ها و ظروف گوناگوني استفاده مي‌شود كه بر ماهيت غذا و ارزش ماده غذايي تأثيرگذار است. اكثر روش‌هاي پخت باعث كاهش چشمگير ويتامينسی(C) در ماده غذايي مي‌شوند. همچنين بر طعم و رنگ و مزه ماده غذايي تأثير مي‌گذارند كه ناشي از واكنش‌هاي شيميايي است كه درون غذا رخ مي‌دهد. در حين عمل پخت، تغييراتي در ميزان مواد مغذي موجود در ماده غذايي رخ مي‌دهد كه به روش پخت و حالت فيزيكي ماده غذايي بستگي دارد. روش‌هاي گوناگون پخت به اين ‌دليل كه در دماهاي مختلف انجام مي‌شود واكنش‌هاي شيميايي متفاوتي در پي دارد.

مايكروويو يكي از وسايل پخت سريع غذاست كه در كوتاه‌ترين زمان ممكن غذاها را طبخ مي‌كند. در اجاق‌هاي مايكروويو، با تغيير فركانس‌ها و قطب‌هايي كه در اين اجاق ايجاد مي‌شود، حركت را به مولكول آب منتقل مي‌كند و چون تغيير قطب‌هاي مغناطيسي خيلي سريع است، باعث ايجاد گرما و پخت غذا مي‌شود. بنابراين، مواد غذايي كه آب بيشتري دارند سريع‌تر در اين اجاق‌ها پخته مي‌شوند.

 
 

مايكروويوچيست؟

 

مایکروویو یا ميکروويو ، از ترکيب دو واژه مايکرو يا ميکرو(MICRO)، به معني کوچک و ويو (WAVE)،به معني موج  تشکيل شده است و به معناي امواج با طول موج کوتاه و تعداد نوسانات (فرکانس) بسيار بالا مي باشد. مايكروويو نوعي از امواج الكترومغناطيسي است، در واقع امواجي راديويي با فركانس بسيار بالا هستند. هر چه فركانس تشعشع بالاتر رود، طول موج آن کمترمي‌شود فرکانس چنين امواجي، بين300 مگاهرتز تا چند گيگاهرتز در ثانيه مي تواند باشد. برد چنين امواجي کوتاه بوده و در حد چند متر است، ولي ميزان نفوذ آن ها نسبتاً بالا است. هر چه فرکانس بيشتر باشد، شدت نفوذ بيشتر ولي برد امواج، کوتاه تر مي شود.

اين امواج ممكن است در برخورد با يك ماده ، منعكس، منتشر يا جذب شود. مواد فلزي اين امواج را كاملاً منعكس مي‌كنند. اغلب مواد غيرفلزي مثل شيشه و پلاستيك امواج را از خود عبور مي‌دهند و موادي كه جاري آب هستند مانند غذاها و حتي انسان، انرژي اين امواج را جذب مي‌كنند. اگر سرعت جذب انرژي يك ماده بيش از سرعت از دست دادن آن باشد، دماي آن ماده بالا مي‌رود.

امواج داراي طول موج کوتاه، هنگام برخورد به ماده، چنان موجب ارتعاش و تغيير قطب هاي منفي و مثبت موجود در آن مي شوند که اين جنبش بالاي ملکول ها موجب به هم خوردن شديد آن ها و ايجاد اصطکاک در ملکول ها و در نهايت سبب گرم شدن آن ماده مي شود.

 

 

 

پخت غذا در مایکروویو

 

مايكروويو در جامعه مدرن امروزي كاربردهاي بسياري دارد بطوريكه از ارسال سيگنالهاي تلويزيوني در سرتاسر دنيا تا پختن غذا در طي چند دقيقه را شامل مي شود كاربردهاي مايكروويو در صنايع غذايي شامل غيرفعال نمودن آنزيمهاي فاسدكننده در مواد غذايي، خشك كردن، پاستوريزاسيون و استريليزاسيون مي باشد. با آماري كه در سال 1990 گرفته شد بيشترين درصد استفاده از مايكروويو كشورهاي انگلستان و آمريكا و آلمان و ژاپن ميباشد و هم اكنون بيش از 85% منازل در كشورهاي پيشرفته صنعتي از مايكروويو استفاده مي كنند.
اجاق مايكروويو دستگاهي است كه با استفاده از امواج الكترومغناطيسي (امواج راديويي) پخت غذا را انجام مي دهد در اثر برخورد اين امواج به مولكولهاي آب موجود در ماده غذايي حرارت و گرما توليد مي شود.
در روشهاي پخت متداول حرارت از منبع حرارتي خارجي به ماده غذايي وارد مي شود ولي در پخت با مايكروويو حرارت در داخل خود ماده غذايي توليد مي گردد. در طبخ غذا با مايكروويو در مقايسه با ديگر روشهاي پخت به آب و روغن كمتري نياز است بنابراين پخت غذا با مايكروويو بخصوص براي افرادي كه تحت رژيم درماني هستند مناسب مي باشد.
غذاي طبخ شده در فرمايكروويو خاصيت راديو اكتيويته ندارد.


از ديگر مزاياي اين دستگاه مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

 • حفظ ويتامين ها و ساير مواد مفيد در غذا، گرم شدن شير و غذا توسط فرهاي مايكروويو اين مزيت را دارد كه به قند و پروتئين موجود آنها آسيب نمي رسد و همچنين ويتامين ها نيز كمتر از بين مي روند.

 • صرفه جويي در وقت و انرژي، اتلاف انرژي در فرهاي مايكروويو بسيار كمتر از فرهاي معمولي است.

 • ايمني و سهولت در پخت و پز، در زمان استفاده از فرهاي مايكروويو افزودن آب به مواد ضروري نمي باشد.

 • جلوگيري از پراكندگي بوي غذا

 • گرم كردن يكنواخت غذا

 • صرفه جويي در مصرف ظروف غذايي

 • انرژي پرتوهاي مايكروويو تنها توسط مواد غذايي تبديل به حرارت مي شود.

 • انرژي پرتوهاي مايكروويو تنها توسط مواد غذايي تبديل به حرارت مي شود.

 • غذاي طبخ شده در فرمايكروويو خاصيت راديو اكتيويته ندارد.

 • گرم شدن شير و غذا توسط فرهاي مايكروويو اين مزيت را دارد كه به قند و پروتئين موجود آنها آسيب نمي رسد و همچنين ويتامين ها نيز كمتر از بين مي روند.

 • مدت زمان طبخ غذا در فرهاي مايكروويو، كوتاه است.

 • در زمان استفاده از فرهاي مايكروويو افزودن آب به مواد ضروري نمي باشد.

 • اتلاف انرژي در فرهاي مايكروويو بسيار كمتر از فرهاي معمولي است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بهتر است مواد غذايي حاوي نيترات و نيتريت نظير سوسيس و كالباس در اين اجاق‌ها طبخ شوند. چرا كه ميزان ماده سمي نيتروزآمين كه با پخت اين غذاها توليد مي‌شود، در این روش كمتر مي‌شود و به همين لحاظ وسيله مناسبي براي طبخ چنين غذاهايي است.

طبق بررسی های انجام شده در کشور کره، امکان ایجاد مواد سمی از قبیل ان- نیتروزو- دی متیل آمین، هنگام پخت مواد غذایی دریایی در روش بخارپز و میکروویو کمتر از سایر روش های پخت است. در سال 2000، مطالعه انجام شده در سوییس بیانگر این مطلب بود که امکان اتلاف ویتامین های تیامین و ریبوفلاوین در روش سنتی جوشاندن لوبیا سبز، در مقایسه با استفاده از مایکروویو، بیشتر است. بنابراين، اگر سبزيجات حاوي اين ويتامين‌ها با استفاده از مايكروويو طبخ شوند، احتمال آسيب كمتر است. همچنين كيفيت پروتئين‌هاي موجود در برخي مواد غذايي در هنگام استفاده از مايكروويو حفظ مي‌شود كه به ‌دليل اكسيداسيون كمتر گوشت‌هاي پخته‌شده است. بنابراين مي‌توان گفت مايكروويو، در مقايسه با برخي روش‌هاي پخت سنتي، مناسب‌تر است. پخت و پز، دما و زمان بسيار حائز اهميت است و زمان تأثير زيادي بر ارزش ماده غذايي دارد. هرچه زمان پخت را افزايش دهيم، ويتامين‌ها و مواد مغذي بيشتر آسيب مي‌بينند و با كاهش اين زمان انتظار مي‌رود كه ويتامين‌ها آسيب كمتري ببينند. بنابراين چون در مايكروويو زمان پخت كوتاه‌تر است، ويتامين‌ها آسيب كمتري مي‌بينند و در مواد غذايي بيشتر حفظ مي‌شوند.

 

جالب است بدانيد بيشتر تاثير اين امواج بر روی مولكولهای آب بوده و كمتر بر مولكولهای چربی، قندو همچنين مولكولهای منجمد آب موثر هستند .

 

محفظه اجاق نيز مانع فرار پرتوها به محيط می گردد درب اجاق از شيشه (به منظور مشاهده آسان) با شبكه ای رسانا از پراكندگی امواج محفاظت می نمايد اين حفاظت ناشی از آن است كه اندازه سوراخ های شبكه محافظ بر روی درب اجاق بسيار كوچكتر از طول موج 12 سانتیمتری امواج مايكروويو هستند و امواج نمی توانند اين محفظه را ترك نمايند و به داخل منعكس می شوند اما نور چراغ با طول موجی بسيار كوتاهتر خواهد توانست از اين شبكه محافظ به راحتی عبور نمايد.

 

کانوکشن

 

نوع خاص مایکروویوها اجاق های همرفت (كانوكشن) می باشند يك اجاق همرفت از تركيب پخت استاندارد و جابجايی گرما هر دو استفاده می نمايد كه اجازه پخت سريع غذا قبل از آن كه سطح غذا قهوه ای يا خشك شود، را می دهند اين نوع خاص بسيار گران تر از نوع معمولی اين اجاقها می باشند كه مصرف آن ها فقط برای گرم كردن مايعات و از بين بردن يخ مواد غذايی به صرفه نمی باشد و بيشتر برای تهيه غذاهای نيمه آماده به كار می روند.

داشتن کانوکشن به مايکروويو اين امکان را می دهد که گرما به طور يکنواخت به اطراف غذا هدايت شده و در نتيجه مادۀ غذايی سريع تر پخته شود ، ولی درون آن آبدار باقی بماند و درنتيجه غذا طعم بهتری پيدا کند. اين قابليت به ما امکان پختن کيک در مايکروويو  را همانند فر معمولی ولی با سرعت و کيفيت بهتر می دهد. با استفاده از فن کانوکشن می توان محفظه داخلی را از قبل گرم کرد و سپس قالب محتوی مواد کيک را داخل مايکروويو قرار داد و برنامه پخت را به آن داد.

 

مایکروویو  کانوکشن دار  پیشنهادی ارادو:

 

   
 

Samsung

 CE-3260

Samsung

CQ-4250 S

 

سولاردام

 

سولاردام خوب غذا را مي‌پزد و به اندازه اجاق‌هايي كه تركيبي از انرژي‌هاي مايكروويو، گريل(كباب پز) و همرفت (كانوكشن ) هستند، كارآمد است برخلاف آنچه آگهي‌ها تبليغ مي‌كنند اين اجاق تنها با نور هالوژن غذا را نمي‌پزد بلكه هدف اصلي كمك گرفتن از آن براي سرخ كردن و گرم كردن به روش خودكار است.
مانند هر اجاق تركيبي مايكروويو -گريل - همرفت، شما مي‌توانيد از آن به عنوان يك مايكروفر، گريل يا كانوكشن به تنهايي يا با هم (بسته به چيزي كه مي‌خواهيد بپزيد) استفاده كنيد. مزيت هر اجاق تركيبي همه كاره بودن آن است. شما مي‌توانيد كلوچه، بيسكويت و غذاهايي را كه به طور معمول نمي‌توانيد در يك مايكروفر استاندارد قرار دهيد در آن پخته يا گرم كنيد. اين اجاق سريعتر از يك اجاق معمولي غذا را مي‌پزد و همان قدر سریع نیز غذا را سرخ می کند.

مايكروويو با ورودی 1100 وات، خروجی معادل 700 وات، كارآيی 64% خواهد داشت كه 400 وات آن تلفات به صورت گرمای هدر رفته توسط قطعات می باشد، كه بيشترين آن مربوط به لامپ الكترونيكی ماگنترون (

ماگنترون: لامپ الكترونيكی كه الكتريسيته را به امواج مايكروويو تبديل می كند) و بقيه آن لامپ روشنايی، تبديل كننده جريان متناوب، فن خنك كننده ماگنترون موتور، صفحه گردان غذا و كنترل كننده جريان می باشد. گرمای تلف شده از طريق دريچه های تهويه هوا به محيط آشپزخانه منتقل می شود.

 

مایکروویو سولاردام  پیشنهادی ارادو:

 

 

 

LG

CP-3493WCR

 

 نكات ايمني در استفاده از فرهاي مايكروويو:

 

- فويل آلومينيوم نبايد با بدنه فر برخورد و يا خيلي نزديك باشد.                          

- ظروفي كه داراي درب محكم و بدون روزنه و يا ظروف داراي پوشش كاملا بسته را در فرهاي مايكروويو بكار نگيريد.

- درفرهاي مايكروويو از ظروف شيشه اي نشكن  و يا كاغذ و پلاستيك مخصوص استفاده كنيد.

- كاغذ معمولي را در فر مايكروويو استفاده نكنيد.

- براي پختن و يا گرم كردن موادي كه داراي پوست مي باشند مثل گوجه فرنگي و سيب زميني و غيره روي پوست آنها چند سوراخ ايجاد نمائيد.

- هرگز تخم مرغ درسته را در فر قرار ندهيد.

- هرگز فر مايكروويو خالي را روشن نكنيد.

- هرگز قوطيهاي كنسرو و يا قوطي و شيشه هاي در بسته محتوي مواد غذايي را در فر قرار ندهيد، زيرا ممكن است منفجر شده و به افراد آسيب برساند.

- براي جلوگيري از خطرات ناشي از روشن شدن احتمالي فر خالي، مي توانيد هميشه يك ليوان آب داخل فر بگذاريد.

- از يك پريز برق به طور مشترك براي فر و دستگاههاي ديگر استفاده نكنيد.

- هرگز از سيم سيار يا سيم اضافي براي اتصال فر به برق استفاده نكنيد.

- قفل ايمني درب فر را دستكاري نكنيد.

- هرگز فر را با درب باز (و يا وقتي كه درب فر كاملاً بسته نمي شود) استفاده نكنيد.

- نشتي اشعه مايكروويو بايستي با دستگاههاي مخصوص اندازه گيري گردد، كه مقدار آن از حد استانداردهاي بين المللي بيشتر نباشد.

- پوشش هاي پلاستيكي معمولي و يا ظروف پلاستيكي معمولي را در فرهاي مايكروويو استفاده نكنيد.

 

 

 

محدوديتهاي استفاده از فرهاي مايكروويو در طبخ غذا چيست؟

 

- مواد غذايي كه قرار است زمان زيادي نگهداري شود بهتر است با فرهاي مايكروويو طبخ نشود.

- گاهي غذا در فرهاي مايكروويو همگن و يكدست پخته نمي شود و در نتيجه ممكن است برخي نقاط از مواد غذايي سرد يا نيمه پخت باقي بماند. لذا براي پخت همگن، اغلب لازم است غذا را برگردانيد و يا بهم بزنيد.

- حتي الامكان غذا را در ظروف درب دار طبخ نمائيد.

- درب ظروف بايستي طوري باشد كه بخار به آرامي از آن خارج شود.

- اگر روي ظروف را با پوشش مخصوص مي پوشانيد بايستي پوشش را سوراخ نموده تا امكان خروج بخار وجود داشته باشد.

- هر چند وقت يكبار غذا را بهم زده و يا آن را زير و رو  كنيد.

- قطعه هاي گوشت را با توان 100% طبخ ننمائيد. بهتر است اين قطعات با توان 50% و در زمان طولاني تر طبخ شوند.

- مرغ و ماكيان درسته را در فرهاي مايكروويو طبخ ننمائيد.

- آب، ممكن است در فر مايكروويو به جوش نيايد ولي دماي آن بسيار بالاست و در صورتيكه به سرعت از فر خارج شود با يك تكان كوچك سررفته و به دست و صورت پاشيده مي شود.

- در صورتيكه آب در فر مايكروويو كاملاً داغ شود، بلافاصله پس از خروج، قهوه يا شكر به آن اضافه نكنيد زيرا آب سر مي رود كه در اين صورت ممكن است به شما آسيب برساند.

- براي داغ كردن آب و مايعات به توصيه هاي ارائه شده دركتاب راهنماي فر توجه نمائيد.

- هرگز غذاي نيمه پخته توسط فر مايكروويو از پوشش (لفافه) كه هنگام انجماد روي آن بوده است خارج نكنيد.

- بعد از يخ زدائي بلافاصله غذا را طبخ نمائيد.

- از انجماد و يا نگهداري مواد يخ زدائي شده براي استفاده بعدي خودداري نمائيد.

- غذاهاي فوري (مانند سوسيس) حتماً تا زمانيكه از آنها بخار خارج شود گرم نمائيد.

- غذاهاي فوري (مانند سوسيس) را قبل از گذاشتن در فر مايكروويو، توسط چنگال چند سوراخ در آنها ايجاد نمائيد.

- قبل از مصرف غذاي گرم شده در فر مايكروويو حداقل 30 ثانيه صبر كنيد.

برگردانيد و يا بهم بزنيد.

 

 

اجاق مایکروویو برای تبدیل شدن به آنچه اکنون میبینیم، راه درازی را طی کرده است.اولین مدلهای اجاق مایکروویو، تنها برای باز کردن یخ مواد غذایی فریز شده و تهیه پاپ کورن مورد استفاده قرار میگرفتند. همراه با پیشرفت تکنولوژی، این اجاقها اکنون به وسیله ای برای تهیه هرنوع غذا، کیک، کباب و حتی برشته کردن تبدیل شده اند.

اجاق مایکروویو با داشتن این تواناییهای جدید در بعضی منازل و رستورانهای غذای فوری، جایگزین اجاقهای برقی و گازی شده است و روز به روز بر تعداد علاقمندان آن افزوده میشود. اما این وسیله در کنار پیشرفت روزافزون فنی و محبوبیت یافتن میان مصرف کنندگان، برای عده نسبتاً زیادی منشاء نگرانی فراوان شده است. افراد زیادی اعتقاد دارند که خطر اجاق مایکروویو به قدری زیاد است که نباید در میان وسایل معمولی آشپزخانه جایی داشته باشد.آنها تعدادی از این خطرات را به عملکرد خاص این دستگاه برای پختن یا گرم کردن غذا مربوط میدانند.

استفاده از انرژی مایکروویو یا ریزموج به عنوان یک روش پخت و پز، موجب بروز نگرانیهایی در بسیاری از مصرف کنندگان بود.حتی زمان کوتاه پخته شدن غذاها در آن نیز دلیل دیگری بود که عده ای تصور کنند غذا خوب نپخته است. عده ای تصور میکنند که مدت کوتاه پخت احتمال باقی ماندن عوامل بیماریزا در غذا را افزایش میدهد، زیرا باکتریها در این مدت کوتاه از بین نمیروند.

مورد نگران کننده دیگر، قرار گرفتن در معرض انرژی مایکروویو است که عده ای آن را بسیار خطرناک میدانند. همچنین افرادی به کار بردن ظروف و درپوشهای پلاستیکی در این اجاقها را نادرست میدانند و عقیده دارند که این مواد در اثر حرارت به داخل غذا نفوذ کرده و آنرا آغشته به مواد سمی میکند.

اما نکته مهم این است که علی رغم این نگرانیها، اجاق مایکروویو مانند هر وسیله دیگری که نادرست استفاده شود، میتواند خطرناک باشد و برعکس، در صورت رعایت نکات ایمنی، هیچ خطری نداشته باشد.ظروف پلاستیکی مخصوص این اجاقها نیز، موجب بروز مشکل نخواهند شد، اما نباید هرنوع ظرف پلاستیکی را هم در مایکروویو قرار داد.

موارد خطر آفرین دیگر

میگویند که اگر نسوج بدن انسان در معرض تابش ریزموجهایی که از محدوده اجاق خارج میشوند قرار بگیرند، در اثر حرارت آسیب خواهند دید. خطرات دیگری که در مورد استفاده از اجاق مایکروویو به آن اشاره شده است از این قرارند:

• مواد سازنده پلاستیک که برای استفاده در مایکروویو توصیه نمیشوند، در صورت استفاده میتوانند به غذا نفوذ کنند.
• جابجا کردن و در دست گرفتن ظروف و مواد غذایی که با این اجاقها داغ شده باشند، موجب سوختگی شدید خواهند شد.
• ممکن است مواد غذایی یا مایعاتی که به طور یکنواخت حرارت ندیده باشند، منفجر شده و صدماتی چون سوختگی ایجاد کنند.
• حرارت دهی ناهماهنگ میتواند موجب شود که میکروارگانیسم ها در قسمتهایی از غذا از بین نرفته، تولید بیماری نمایند.

البته......


هرچند خطرات استفاده از اجاق مایکروویو به طور تئوری قابل قبول است، اما طراحی این وسایل طوری است که شخص را از خطرات انرژی آن مصون نگهدارد. این اجاقها طوری طراحی شده اند که حرارت حاصل از انرژی ریزموجها تنها در صورتی ایجاد میشود که درب اجاق بسته و دکمه آن روی روشن قرار گرفته باشد. به محض اینکه دستگاه خاموش شود، دیگر هیچ انرژی مایکروویو در غذا وجود نخواهد داشت و اجاق امواج را منتقل نخواهد کرد. به این ترتیب احتمال آسیب مستقیم توسط یک اجاق روشن، وجود ندارد. با این حال اگر دستگاه خراب یا کثیف باشد، احتمال نشت انرژی به بیرون وجود دارد.

درباره پلاستیکهای مخصوص مایکروویو هم باید بگوییم از آن جایی که بعضی مواد موجود در پلاستیکهای معمولی میتوانند به داخل غذا نفوذ کنند، مواد موجود در این ظروف توسط آزمایشگاههای معتبر آزموده شده و میزان مواد نافذ آن در حدی ناچیز است.

نتیجه


هنگامی که شما اجاق مایکروویو و ظروف پلاستیکی مربوط آن را مطابق دستور سازنده به کار برید، هیچ خطری تهدیدتان نمیکند. با این حال نکات ایمنی محدودی در رابطه با این وسایل وجود دارند که دانستن و رعایت آنها میتواند خطرات احتمالی استفاده از آنها را به حداقل برساند:

• درب اجاق را چک کرده و از بسته شدن کامل آن اطمینان حاصل کنید.
• درزهای درب را وارسی کنید، آنها را تمیز نگهداشته و مراقب باشید که قفل دستگاه به خوبی عمل کند.
• اگر دستگاه مایکروویو اشکالی حتی جزئی، پیدا کرده است، آنرا برای تعمیر به متخصص بسپارید و قبل از آن به هیچ وجه از اجاق استفاده نکنید.
• اگر درمورد مناسب بودن یک ظرف پلاستیکی مطمئن نیستید، از ظرف دیگری استفاده کنید.
• برای گرم کردن غذا از ظروف یک بار مصرف، ظروف ماست و مانند آن استفاده نکنید.
• هرگز موادی چون کیسه فریزر، کیسه نایلون، روزنامه یا فویل آلومینیوم را داخل مایکروویو قرار ندهید.
• از پخته شدن هر نوع گوشت خام، اعم از قرمز یا سفید اطمینان حاصل کنید، پس از پایان پخت، بگذارید غذا چند دقیقه داخل دستگاه بماند تا حرارت خود را به طور یکنواخت از دست بدهد.
 

یک مورد استثنایی


یکی از مواردی که هنگام استفاده از اجاق مایکروویو میتواند اتفاق بیافتد، انفجار ظروف محتوی مایعات است. گاهی گرم کردن آب و مایعات دیگر در این اجاقها موجب می شود که مایع مورد نظر، بدون اینکه بجوشد، به دمایی بالاتر از نقطه جوش خود برسد. اگر این مایع داغ، داخل ظرف حرکت کند-در اثر بهم زدن یا تکان خوردن- میتواند موجب انفجار ظرف و مجروح شدن شخص شود. برای جلوگیری از چنین واقعه و خطرات مشابه به توصیه های زیر عمل کنید:

• پودر قهوه، کاکائو، چای کیسه ای و مانند آن را قبل از قراردادن آب در اجاق، داخل لیوان قرار دهید.
• مایعات را همیشه قبل از حرارت دادن بهم بزنید.
• مواد غذایی را به مدت طولانی نپزید.
• غذا را در میانه پخت بهم بزنید.
• قبل از دست زدن به ظرف محتوی داغ، چند دقیقه صبر کنید.
• قبل از غذا دادن به کودک، حتماً میزان داغی غذا را امتحان کنید.
• نگذارید پوشش پلاستیکی به غذا بچسبد
• پوشش پلاستیکی را از یک طرف آزاد کنید.

• هنگام برداشتن پوشش ظرف، صورت خود را نزدیک نبرید.
• هنگام جابجا کردن ظروغ داغ، کودکان را از محل دور کنید.
• بطری شیر یا آب کودک را هرگز در مایکروویو گرم نکنید، برای اینکار از دستگاه مخصوص گرم کردن بطری استفاده کنید.
• در مایکروویو حتماً از صفحه های گردان استفاده کنید تا غذا به طور یکنواخت بپزد.

 

 

 

آيا غذا موجي شده؟!


تحقيقات ثابت كرده است، شواهد مستندي دال بر اينكه تشعشعات مايكروويو در هر سطح بتواند موجب ايجاد يا تحريك سرطان شود، در دست نيست. وقتي كه دستگاه خاموش مي‌شود، امواج در غذا يا اجاق باقي نمي‌ماند. بنابراين غذايي كه در مايكروفر پخته شده، ضرري ندارد.

 

آيا موج‌ها به بيرون نشت نمي‌كنند؟


همه مايكروفرها حداقل دو كليد قفل داخلي دارند كه به محض باز شدن در دستگاه، توليد امواج را متوقف مي‌كند. البته در حين روشن بودن، ممكن است مقداري از امواج از اطراف در، نشت كند. طراحي و ساخت مايكروفر بايد طوري باشد كه اين نشت را تا سطح مجاز استاندارد كاهش دهد. به همين منظور موسسات استاندارد آزمايشي براي بررسي نشت از ديواره اجاق طرح كرده‌اند تا با رعايت استاندارد و موارد احتياط اثری بر سلامت انسان نداشته باشد. بررسي‌هاي متعدد نشان داده كه سطح اين نشت در مايكروویوهاي استاندارد در حدي است كه اگر اجاق سالم بوده و درست استفاده شود، بي‌خطر است.

 

 

برنج

 

 

مواد لازم :

 

برنج 2 ليوان ( 400 گرم)

آب 3.5 ليوان

روغن 50 گرم

نمك به مقدار كافي

طرز تهیه:

 

برنج، آب، نمك و روغن را در ظرف مي ريزيم ظرف را بدون درپوش به مدت 17ـ15دقيقه قدرت 100% در مايكروويو قرار مي دهيم تا آب برنج تمام شود. سپس برنج را همزده و در وسط ظرف جمع ميكنيم. در ظرف را مي گذاريم و به مدت 16ـ14 دقيقه قدرت40% در مايكروويو قرار مي دهيم تا برنج كاملاً دم بكشد. ميزان آب برنج بستگي به جنس آن هم دارد.

 

ته چين مرغ

 

 

مواد لازم :

 

برنج 300 گرم

مرغ 800 گرم

ماست 1 پیمانه

تخم مرغ 2 عدد

زعفران 1 قاشق چایخوری

نمك به مقدار كافي

 

طرز تهیه:

 

برنج را آبکش می کنیم، مرغ را خرد می کنیم و با چاقو قسمتهای مختلف آنرا سوراخ می کنیم و آغشته به 2 قاشق غذاخوری روغن و نمک می کنیم به مدت 20-17 دقیقه با قدرت %80 درمایکروویو می گذاریم در این فاصله یکبار مرغ را پشت و رو می کنیم سپس استخوانهای مرغ را می گیریم زعفران را در کمی آب جوش حل می کنیم و با تخم مرغ و ماست مخلوط می کنیم و برنج آبکش شده را به این مایع اضافه می کنیم. سپس کف ظرف را چرب می کنیم و نصف مخلوط برنج را در ظرف می ریزیم و با پشت قاشق صاف می کنیم وروی آنرا با مرغ خرد شده می پوشانیم و مجدداً مابقی مخلوط برنج را روی مرغ می ریزیم ظرف را با در پوش به مدت 15 دقیقه و با قدرت %60 در مایکروویو می گذاریم. سپس درظرف را برداشته و روی برنج را آغشته به روغن و زعفران حل شده در آب جوش می کنیم و ظرف را بدون در روی سه پایه به مدت 15-20 دقیقه با مایکرو %60 و گریل (کلیدترکیبی) قرار می دهیم تا سطح برنج طلایی شود.

 

نان گردویی

 

 

مواد لازم :   

تخم مرغ  1 عدد
شير هموژنيزه 60 میلی ليتر
كره  100 گرم
آرد سفيد  175 گرم
شكر  75 گرم
خرما  75 گرم
موز  1 عدد
گردو  50 گرم
خاك قند  قدري

 

طرز تهيه :

شير تخم مرغ و کره آب شده را خوب با هم مخلوط کنيد و هم بزنيد تا کاملاً پف کند ، شکر و آرد را نيز به آن اضافه کنيد. هنگاميکه  آرد را اضافه کرديد مخلوط را زياد به هم نزنيد. گردو ، خرما و موز ( له شده ) را نيز در آن بريزيد . سپس يک ظرف مناسب نسبتاً مسطح با ديواره 3 الي 4 سانتي متر انتخاب کرده مقداري ته و اطراف ظرف را چرب کرده ، مخلوط را داخل آن بريزيد و ظرف را مدت 12 - 10 دقيقه با قدرت 70% داخل مايکروفر قرار دهيد . پس از پايان زمان پخت ظرف را بيرون آورده و اجازه دهيد تا سرد شود. سپس روي آن را با خاکه قند و موز حلقه شده تزئين نماييد. ( بهتر است در طول مصرف نان گردويي ، روي آن را بپوشانيد تا از خشک شدن آن جلوگيري شود).

 

کیک شکلاتی

 

 

مواد لازم :   

تخم مرغ  4 عدد
كره  100 گرم
شكر  130 گرم
آرد سفيد  110 گرم
كاكائو  2 قاشق سوپخوري
شير هموژنيزه  150 میلی ليتر
پکینگ پودر  1 قاشق مرباخوري
روغن  1 قاشق سوپخوري

 

طرز تهيه :

 

تخم مرغ ها را همراه شکر خوب هم زده تا کاملاً سفيد و سفت شود کره و شير را به آن اضافه کنيد تا خوب مخلوط شود. یک ظرف مخصوص مايکروفر را تا نيمه آب کرده و آن را به مدت 4-3 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار دهيد.(البته این مرحله برای دستگاه هایی است که فاقد کانوکشن هستند، در صورت داشتن کانوکشن برای گرم کردن فر در این مرحله از آن استفاده کنید.) آرد ، پکينگ پودر و پودر کاکائو را خوب مخلوط کرده و آن را به مايه کيک اضافه کرده و در اين مرحله تنها با يک چنگال و به مقدار کم هم بزنيد که مخلوط شود. يک ظرف گود مناسب را انتخاب کرده مقداري روغن مايع در آن ريخته و تمامي ديواره ظرف را روغن اندود نماييد. سپس مايه کيک را داخل آن ريخته و ظرف آب که تا اين مرحله کاملاً جوش آمده و باعث شده فضاي داخل مايکروفر داغ شود، بيرون آورده و ظرف کيک را داخل مايکروفر قرار دهيد و سريع در مايکروفر را ببنديد و آن را به مدت 10 دقيقه با قدرت 70% داخل مايکروفر قرار دهيد.
توجه :
بهتر است پس از اتمام اين زمان تا 5 دقيقه بعد از آن درب مايکروفر باز نشود.

 

خورش فسنجان

 

 

مواد لازم :   

گردو  125 گرم
رب انار 100 میلی ليتر
گوشت مرغ  450 گرم
شكر  3 قاشق سوپخوري
آب  550 میلی ليتر
پياز داغ   3 قاشق سوپخوري
شير هموژنيزه  قدري
زعفران  قدري


 

طرز تهيه :

 

گردو را در يک ظرف کم عمق مناسب (بشقاب گود ) ريخته و به مدت 6-3 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار دهيد و در اين مدت يکبار آن را هم بزنيد . مرغ را همراه گردو ، پياز داغ ، آب ، نمک و زعفران در يک ظرف مناسب گود ريخته و به مدت 20 دقيقه با قدرت 100% با درب داخل مايکروفر قرار داده ، سپس رب انار و شکر را به آن اضافه کرده و آن را به مدت 12-10 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکرو فر قرار دهيد .
 

میگو به همراه سس

 

 

مواد لازم :   

ميگو تازه  500 گرم
شير هموژنيزه  1 فنجان
آرد سفيد  1 قاشق سوپخوري
كره  150 گرم
خامه  100 گرم
آب  2 فنجان
جعفري ساطوري شده  قدري
فلفل  قدري
نمك  قدري

 

طرز تهيه :

 

طرز تهيه سس ميگو :


کره را در يک کاسه پيرکس به مدت 1 دقيقه در مايکروفر با قدرت 100% بگذاريد سپس آرد را داخل کره بریزید و مدت 2 دقيقه ديگر در مايکروفر با همان قدرت قرار دهيد تا کمي تفت داده شود. شير را کم کم داخل آرد و کره بريزيد و نمک و فلفل به آن اضافه کنيد و کاملاً مخلوط را هم بزنيد و مدت 3-4 دقيقه در مايکروفر با قدرت 50% بگذاريد تا سس کمي غليظ شود سپس خامه را نيز به ان اضافه کنيد .

طرز تهيه ميگو :


ميگو ها را از داخل پوست در آورده ، تميز کرده ، بشوئيد دو ليوان آب در يک ظرف پيرکس بريزيد و يک قاشق نمک و فلفل نيز به آن اضافه کنيد . ظرف را در مايکروفر با قدرت 100% بگذاريد تا به جوش آيد. سپس ميگوها را داخل آن بريزيد 8-6 دقيقه ديگر در مايکروفر با همان قدرت قرار دهيد تا بپزد ، بعد ميگو ها را آبکش کرده و با سس آماده شده مخلوط نموده و کمي جعفري خرد شده روي آن بپاشيد .

 

همبرگر

 

 

مواد لازم :   

گوشت چرخ كرده  100 گرم
پياز  1 عدد
تخم مرغ  1 عدد
آرد سوخاري  2 قاشق سوپخوري
سس گوجه فرنگي  3 قاشق سوپخوري
جعفري ساطوري شده  1 قاشق سوپخوري
نان همبرگري  2 عدد
روغن  1 قاشق سوپخوري
فلفل  قدري
نمك  قدري
 

 

طرز تهيه :

 

ابتدا گوشت را با پياز رنده شده، آرد سوخاري ، تخم مرغ ، نمک و فلفل مخلوط کرده خوب مالش دهيد بطوريکه که قطعات گوشت از هم جدا نشود. سپس گوشت را 3-2 قسمت کرده و به شکل گرد درآوريد و آن را در يک بشقاب مناسب که در آن يک قاشق روغن مايع ريخته ايد ، پهن کرده و مدت 4-3 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار دهيد ( بهتر است در بين اين فاصله يکبار گوشت را پشت و رو کنيد ). همبرگر هاي آماده شده را ميان نان همبرگري گذاشته و سس گوجه فرنگي و جعفري خرد شده را روي آن بريزيد .

 

کمپوت سیب

مواد لازم :   

سيب  500 گرم
شكر  100 گرم
وانيل  1 قاشق مرباخوري
آب  400 میلی ليتر

طرز تهيه :

 

سيب ها را پوست گرفته و بنا به سليقه خود  آنها را خرد کرده و داخل يک ظرف گود مناسب بريزيد و آب را به آن اضافه کرده و درب آن را گذاشته و  به مدت 5-4 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار دهيد. سپس شکر را به آن اضافه کرده مقداري آن را هم بزنيد . درب ظرف را گذاشته و مجدداً به مدت 6-5 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار دهيد(در اين فاصله نيز آن را يکبار هم بزنيد).

 

لازانيا

 

مواد لازم :   

گوشت چرخ كرده  300 گرم
لازانيا  600 گرم
پنير پيتزا  400 گرم
سس گوجه فرنگي  قدري
رب گوجه فرنگي  3 قاشق سوپخوري
پياز داغ 4 قاشق سوپخوري
فلفل سبز دلمه اي  2 عدد
قارچ  200 گرم
آب  2 ليتر
زعفران  نصف قاشق مرباخوري
كره  25 گرم
روغن  1 قاشق سوپخوري
فلفل  قدري
نمك  قدري

 

 طرز تهيه :

 

طرز تهيه مايه گوشت :


گوشت چرخ کرده ، فلفل دلمه اي ، قارچ ، پياز داغ ، نمک و فلفل را مخلوط کرده آن را به مدت 10 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار مي دهيم . سپس مقداري از رب گوجه فرنگي را در ظرف ديگري با آب جوش حل کرده مقداري زعفران و کره به آن اضافه کرده و آن را به مدت 3-2 دقيقه در مايکروفر قرار مي دهيم و آن را به مايه فوق اضافه کرده روي ظرف را پوشانده و مجدداً به مدت 5 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار مي دهيم .

طرز تهيه لازانيا :


يک ظرف مناسب انتخاب کرده آب را داخل آن ريخته و به مدت 10 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر مي ريزيم تا آب به جوش آيد . سپس مقدار کمي روغن مايع ( يک قاشق غذا خوري ) و نمک به آب اضافه کرده و ورقه هاي لازانيا را داخل آن قرار مي دهيم و ظرف را به مدت 8-6 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار مي دهيم . سپس آن را آبکش مي کنيم .
يک تابه مناسب انتخاب کرده و يک لايه از ورقه هاي لازانيا را داخل آن قرار داده روي آن را مقداري سس گوجه فرنگي ريخته و سپس يک لايه از گوشت و يک لايه پنير مي ريزيم . بدين ترتيب مي توان لايه ها را دو بار تکرار کرد. درب ظرف را گذاشته و آن را به مدت 5 دقيقه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار مي دهيم . سپس درب ظرف را برداشته و 5 دقيقه ديگر با قدرت 100% آن را داخل مايکروفر قرار مي دهيم .

 

نیمرو

 

 

مواد لازم : 

تخم مرغ  2 عدد
كره  12 گرم یا روغن  12 گرم

طرز تهيه :

 

ابتدا کره یا روغن را در يک ظرف پيرکس ريخته و به مدت 30 ثانيه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار دهيد. سپس تخم مرغ ها را داخل ظرف محتوي کره بشکنيد و يک سوراخ کوچک روي زرده ها ايجاد نماييد و آن را بمدت 1 دقيقه الي 1 دقيقه و 30 ثانيه با قدرت 100% داخل مايکروفر قرار دهيد . بهتر است درب ظرف را بصورت نيمه بگذاريد که از پاشيده شدن غذا به ديواره داخلي مايکروفر جلوگيري شود. بدين ترتيب نيمرو آماده مي باشد .
توجه :

در صورتيکه براي مصرف کره يا روغن محدوديت داريد ، مي توانيد نيمرو را بدون روغن يا کره درست کنيد .

 

جوجه كباب

 

 

مواد لازم : 

 

سینه مرغ 500 گرم

پیاز 1 عدد

اب لیمو 1 قاشق غذاخوری

روغن مایع 3 تا 2 قاشق غذاخوری

زعفران و نمک به میزان لازم

 

طرز تهیه:

 

پياز را شسته و از رنده درشت رد مي كنيم سينه مرغ را به قطعات كوچك خرد مي كنيم آنرا آغشته به نمك،‌ زعفران حل شده در آب جوش روغن و آبليمو كرده و پياز را نيز به آن اضافه مي كنيم و تمام مواد را كاملاً با هم مخلوط مي كنيم و مي گذاريم 3ـ2 ساعت بماند سپس قطعات مرغ را روي سه پايه فلزي (بلند) به مدت 12-10 دقيقه قدرت 60% و گريل قرار مي دهيم (كليد تركيبي) تا سطح مرغ برشته شود. در اين فاصله يك بار مرغ را زير و رو مي كنيم.

حلوا

 

 

مواد لازم :

 

آرد سفید 250 گرم

روغن 200 گرم 

شکر 200 گرم

اب نصف تا1 پیمانه 350 میلی لیتر

گلاب نصف پیمانه

زعفران نصف قاشق چایخوری

 

طرز تهیه:

 

شكر، گلاب، زعفران و آب را در ظرف ريخته و كاملاً با هم مخلوط مي كنيم ظرف را بدون درپوش به مدت 5-4 دقيقه با قدرت 100% در مايكروويو مي گذاريم شربت حلوا آماده است. آرد و روغن را در ظرف مسطحي با هم مخلوط مي كنيم. آنرا به مدت 13ـ11 دقيقه قدرت 100% زمان مي دهيم بعد از گذشت 5 دقيقه از زمان 2 تا 3 بار آرد را هم مي زنيم تا رنگ آن طلايي گردد سپس شربت آماده شده را با آرد تفت داده شده در بيرون از مايكروويو با هم مخلوط مي كنيم.

 

عدس پلو

 

مواد لازم :


برنج  300 گرم
عدس 100 گرم
كشمش  4 قاشق غذاخوري
زعفران  نصف قاشق چايخوري
نمك به ميزان لازم  
شكر  2 قاشق غذاخوري  

 

طرز تهیه :   


برنج و عدس را جداگانه از 2 ساعت قبل خيس مي كنيم. عدس را به همراه 1.5ـ1 ليوان آب و 1 قاشق غذاخوري روغن در ظرف گودي قرار داده بطوريكه آب روي عدس را بگيرد. ظرف را با درپوش به مدت 12ـ10 دقيقه قدرت 100% در مايكروويو قرار مي دهيم تا عدس پخته شود سپس برنج را به همراه 3ـ2.5 ليوان آب (بسته به نوع برنج) كمي نمك و 3 قاشق غذاخوري روغن مايع در ظرف گودي ريخته و به مدت 16ـ13 دقيقه قدرت 100% بدون درپوش زمان مي دهيم تا آب برنج خشك شود سپس عدس را با برنج مخلوط كرده و ظرف را با درپوش به مدت 14ـ12 دقيقه  با قدرت 40% زمان مي دهيم تا عدس پلو دم بكشد.
در صورت تمايل مي توانيم كشمش را با 1 قاشق غذاخوري روغن و شكر و زعفران حل شده در آبجوش مخلوط كرده و به مدت 2ـ1.5 دقيقه و قدرت 60% در مايكروويو قرار دهيم و بعد با عدس پلو مخلوط كنيم.

 

خورش قارچ

 

 

مواد لازم :


قارچ  400 گرم
سينه مرغ  600 گرم
آرد  1 قاشق غذاخوري
پيازداغ  2 قاشق غذاخوري
زعفران آب گرفته  1 قاشق غذاخوري
روغن  2 قاشق غذاخوري
شير  دو سوم ليوان (200 ميلي ليتر)

نمك،‌ فلفل و آبليمو 

به ميزان لازم

 

طرز تهیه :


سينه مرغ را به قطعات كوچك خرد كرده و آغشته به روغن مايع مي كنيم و به همراه قارچ خرد شده و پياز داغ و كمي نمك درون ظرف گودي قرار مي دهيم، ظرف را بدون درپوش به مدت 5 دقيقه قدرت 100% در مايكروويو مي گذاريم تا مواد تفت بخورد سپس مواد را هم مي زنيم و نصف ليوان آب را به همراه زعفران به مواد اضافه مي كنيم و ظرف را با درپوش به مدت 17ـ15 دقيقه قدرت 100% در مايكروويو مي گذاريم آرد را در شير سرد حل كرده و به همراه آبليمو به غذا اضافه مي كنيم و ظرف را بدون در به مدت 4ـ3 دقيقه قدرت 100% در مايكروويو قرار مي دهيم در اين فاصله يكبار غذا را هم مي زنيم.
در صورت تمايل مي توان 1 عدد زرده تخم مرغ را كاملاً با چنگال بزنيم و در 1 دقيقه مانده به اتمام زمان به مواد اضافه كنيم.